Krzysztof M. Bednarski, Hommage à Maria Jarema – Kraków Jaremiance, 2022
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Monumentalna, wertykalna rzeźba z czarnego granitu i szarego piaskowca.
Pomnik w swojej formie nawiązuje do sylwetek ludzkiego ciała – dwóch postaci ukazanych w bliskiej relacji względem siebie. Antropomorficzne formy przenikają się, tworząc symboliczny układ. Kompozycja jest wyraźnym odniesieniem do twórczości malarskiej, graficznej i rzeźbiarskiej Marii Jaremy. Jest ono widoczne w układzie przestrzennym rzeźby oraz syntetycznym podejściu do koloru, jak gdyby wprost przeniesionym z obrazów Jaremianki.
W rzeźbie można wyodrębnić dwa dominujące plany. Oba przemyślane są w ten sposób, że kontury dalszej postaci przenoszą się na plan główny – formy rzeźbiarskie uzupełniają się niemal organicznie. Krzysztof M. Bednarski nadał abstrakcyjno-aluzyjny charakter rzeźbie różnorodnym sposobem opracowania struktury kamienia – wybrane fragmenty wypolerował bądź nadał im fakturę. Monument powstał z myślą o konkretnej lokalizacji w przestrzeni miejskiej Krakowa. Obecność zmiennego światła dziennego wydobywa jego zmysłowo-emocjonalny charakter.
Projekt dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zadanie finansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.