Strona główna > Galeria BWA w Zielonej Górze > Beacon YourWay: DUŻA SALA - WYSTAWA CZ. 1

Znajdujesz się w przestrzeni dużej sali wystawowej, gdzie aktualnie jest wystawa malarstwa Cyryla Polaczka, czas trwania od 11 października do 3 listopada 2024 roku. Wystawa pod tytułem „Lokator” jest pierwszą indywidualną prezentacją prac Cyryla Polaczka w BWA w Zielonej Górze. Na ekspozycję składają się najnowsze obrazy uzupełnione przekrojowym wyborem prac artysty z ostatnich 10 lat. Sam tytuł wystawy został zaczerpnięty od niewielkiego obrazu, który przedstawia pająka wynurzającego się spomiędzy gęstego włosia zmiotki. Tego typu lokator to często przyczyna lęku, ale także pomyślny znak dla domu – podobno przynosi szczęście i zwiastuje dobrą fortunę. U Polaczka sprawy rzadko mają się jednoznacznie. Tytuł wystawy odnosi nas również do filmu Romana Polańskiego z 1976 roku, będącego ekranizacją powieści Rolanda Topora pod tytułem „Chimeryczny lokator”.

W przestrzeni dużej sali wystawowej, po lewej stronie znajduje się konstrukcja architektoniczna, przypominajaca ściany mieszkania. Wykonane są z drewnianych elementów, w których wycięte jest okno czy są otwory przez które można przejść. Na ścianach budowli zawieszone są równiez obrazy malarskie.

Na wprost wejścia znajduje sie metalowa instalacja. Przymocowana jest do drewnianej architektury. Instalacja składa się z metalowej ramy w kolorze niebieskim, w której znajdują się wygięte metalowe postacie dzieci w pozycji na czworakach. 

Zwiedzanie wystawy najlepiej zacząć od lewej strony. Po lewej stronie od wejścia, na ścianie znajdują się dwa obrazy olejne na płótnie. Wiszą na białej ścianie. Pierwszy pod tytułem Bugs Dark o wymiarach 60 cm na 46 cm. Ciemne tło, w odcieniach brązu. Na tym tle widoczne są delikatne, abstrakcyjne kształty przypominające owady, takie jak ważki, motyle w różnych kolorach, głównie w odcieniach żółci i zieleni. Kształty te są rozmieszczone w różnych miejscach na obrazie, tworząc wrażenie ruchu. Obok obraz pod tytułem Niebo, żuk i książka o wymiarach 200 cm na 160 cm. Przedstawia ciemne niebo z gwiazdami. Na dole obrazu widoczna jest otwarta książka, leżąca grzbietem do góry. Po książce chodzi robak – żuk. Książka tworzy kształt przypominający góry.

Profil: Dysfunkcja wzroku

Profil: Bez barier architektonicznych

Profil: Problemy ze słyszeniem

Profil: Potrzeba uproszczonych treści