Ścieżka zwiedzania prowadzi przez 5 sal, po przejściu których znajdziemy się w obecnym miejscu. Możemy następnie wrócić drogą do windy i kontynuować zwiedzanie lub wejść na zabytkową klatkę schodową przylegającą do sali. Kręte, drewniane schody prowadzą w górę na wystawę Pałac pełen bajek lub w dół na parter i do wyjścia do muzeum.
Wytwórnia Filmów Oświatowych jest najdłużej funkcjonującą instytucją filmową w Łodzi. W centralnej części pomieszczenia prezentujemy sylwetki twórców związanych z WFO i fragmenty autorskich filmów. Po obejściu z prawej strony ekspozytora wchodzimy do Studia Małych Form Filmowych „Se-Ma-For”, gdzie powstały dzieła autorskie dla widzów dorosłych, wykonane w różnorodnych technikach animacji. Wejście do kolejnej sali jest na ukos po lewej stronie. Na rozświetlonej ścianie wiszą neony odwzorowujące oryginalne napisy z fasad budynków kinowych.
Sala po prawej od neonów to opowieść o Łódzkich Zakładach Kinotechnicznych Prexer, gdzie produkowano profesjonalne projektory filmowe. Znajdziemy tu też kompletny zestaw do projekcji plenerowych służący kiniarzom objazdowym. Przez salę z neonami kierujemy się do ostatniej sali na tym piętrze poświęconej kinomanii. Jej środek zajmuje ekspozytor z kilkudziesięcioma plakatami filmowymi. Pozostałe eksponaty to akcydensy oraz inne materiały reklamowe.
Przy końcu lewej ściany są grzwi kierujące z powrotem na sali Wytwórni Filmów Oświatowych
Strona główna
>
Muzeum Kinematografii w Łodzi
>
Beacon YourWay: Muzeum Kinematografii w Łodzi – sala wystawowa Łódź filmowa po 1939 roku (5 sal)