Filiżanka ze spodkiem oraz okrągły głęboki talerz powstały w jednej z najsłynniejszych i najdroższych fabryk porcelany - w działającej do dziś Królewskiej Manufakturze Porcelany w Berlinie (niem.Koenigliche Porzellan Manufaktur Berlin), której początki sięgają 1763 r. Na dnie obu naczyń znajdują się sygnatura zakładu, którym jest kobaltowe berło i napis „KPM” używane w latach 1837-1844. Na filiżance i talerzu namalowano kamieński ratusz na tle kamienic rynku.
Na kolejnych dwóch filiżankach uwieczniono katedrę oraz panoramę Kamienia Pomorskiego widzianą z Półwyspu Żółcińskiego. Obie powstały w śląskiej manufakturze porcelany „Krister Porzellan Manufaktur” założonej w 1831 r. w Wałbrzychu przez Carla Franza Kristera.
Sygnatury widniejące na spodzie filiżanek i talerzyków (orzeł z umieszczonymi pod nim literami
KPM) pojawiają się na wyrobach tej fabryki w latach 1845-1860. Neogotycka wieża kamieńskiej katedry (znajdująca się na obu filiżankach) wskazuje, że powstały zapewne po 1850 roku. W latach 1847-1850 prowadzono w niej bowiem prace restauratorskie, na które złożyła się m.in. budowa nowej wieży według projektu Augusta Sollera z Berlina (ucznia znanego niemieckiego architekta Karla Friedricha Schinkla).