Strona główna > Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu > Beacon YourWay Plus: Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Główna siedziba Muzeum znajduje się w centrum miasta, w pobliżu zabytkowej starówki. Prezentujemy wystawy stałe i czasowe z bogatej kolekcji zabytków liczącej ponad 65 tysięcy obiektów z całej Polski. Prowadzimy działalność edukacyjną, wydawniczą, organizujemy koncerty muzyki tradycyjnej oraz kiermasze sztuki ludowej. Zwiedzającym udostępniamy również trzy Parki Etnograficzne, prezentujące cenne zabytki architektury wiejskiej. Muzeum powstało w 1959 roku. Jego twórczynią i pierwszym wieloletnim dyrektorem była prof. Maria Znamierowska-Prüfferowa, której imię placówka nosi od 1999 r.

Zwiedzającym udostępniamy wystawę stałą „Tajemnice codzienności” oraz Park Etnograficzny w Toruniu.

Wystawa prezentuje życie codzienne ludzi zamieszkujących wsie i małe miasta regionów etnograficznych: Kujaw, ziemi chełmińskiej, Kaszub, Borów Tucholskich, Kociewia, Pałuk, ziemi dobrzyńskiej i Krajny. Ekspozycja podkreśla pograniczny charakter kultury ludowej, na którą duży wpływ miała kultura mieszczańska i szlachecka oraz zmiany polityczne i cywilizacyjne stulecia 1850-1950. Najcenniejsze zabytki ze zbiorów Muzeum pokazano w taki sposób, by ilustrowały codzienność, odpowiadając na podstawowe pytania dotyczące życia ludzi w przeszłości: co jedli, w co się ubierali, jak dbali o higienę, jak pracowali i spędzali wolny czas, jak świętowali i w co wierzyli. Dopełnieniem wystawy jest Park Etnograficzny, położony tuż obok.

W budynku, w którym się znajdujesz są pętle indukcyjne, przed wejściem na wystawę stałą znajduje się mapa tyflograficzna przedstawiająca rozkład wystawy. Na wystawie stałej zamontowane są linie prowadzące oraz pola uwagi. W kasie można wypożyczyć składane mapy termoformowalne w alfabecie Braille’a. Zwiedzanie z psem przewodnikiem i psem asystującym jest dozwolone.

Komunikat w języku polskim