Strona główna
>
Nadbałtyckie Centrum Kultury Gdańsk - Centrum św. Jana
>
Beacon YourWay: Tablica informacyjna numer jeden - epitafium Hansa Urlicha Kantzlera; elementy zwieńczenia z Kaplicy Kramarzy;; fragment witraża – pojedyncza kwatera.
Epitafium Hansa Ulricha Kantzlera
Autor: nieznany
Datowanie: tysiąc pięćset siedemdziesiąty dziewiąty rok
obraz olejny na desce, drewno polichromowane, złocone
Epitafium typu architektonicznego z obrazem malowanym techniką olejną na desce, ujęte architektonicznym obramieniem. Jego centrum to napis Jahwe w języku hebrajskim. Na epitafium pozostały puste miejsca i wyraźne ślady po zaginionych fragmentach.
Brakuje choćby okrągłej, odlanej z brązu plakietki z reliefem przedstawiającym herb Ulricha Kantzlera.
Elementy ze zwieńczenia kaplicy Kramarzy:
rzeźby św. Katarzyny i Michała Archanioła, gotyckie kwiatony
Autor: nieznany
Datowanie: pierwsza połowa szesnastego wieku(rzeźby), piętnasty wiek (kwiatony)
drewno polichromowane, złocone
Kaplica Kramarzy nie zachowała się, ocalały elementy jej zwieńczenia. Gotyckie rzeźby wykonane z drewna są polichromowane i złocone. Wywodzą się z warsztatu gdańskiego, prawdopodobnie pochodzą z gotyckiego ołtarza cechu kramarzy. Święta Katarzyna stojąca w kontrapoście ubrana jest w suknię. Na głowie ma koronę. W prawej dłoni trzyma otwartą księgę, lewą wspiera na mieczu, z którego została jedynie rękojeść. Michał Archanioł odziany jest rycerską w zbroję, do której przymocowane są wysokie skrzydła. Twarz jest okolona gęstymi, kręconymi włosami. Złocone kwiatony mocowane są do profilowanej listwy i oddzielone sterczynkami w kolorze szarym. Rzeźby pochodzą z czasów średniowiecza, gdy kościół był świątynią katolicką.
barokowe płyciny – „Św. Jerzy walczący ze smokiem” (dawniej na ścianie frontowej), dwie płyciny z główką anielską (dawniej na ścianie bocznej kaplicy Kramarzy)
Autor: nieznany
Datowanie: tysiąc sześćset czterdziesty rok
drewno polichromowane
Barokowe płyciny z przedstawieniem świętego Jerzego oraz główkami anielskimi pochodzą z czasu powstania kaplicy Kramarzy, usytuowane były na jej zwieńczeniu. Płycina pierwotnie umieszczona na ścianie frontowej kaplicy przedstawia na owalnym polu świętego Jerzego na koniu zabijającego smoka. Wizerunek jest dekorowany ornamentem. Kolorystyka polichromii to czerwień, zieleń i imitacja złota. Dwie pozostałe płyciny są identyczne. Umieszczone były na ściance bocznej kaplicy wraz z gotycką figurą świętej Katarzyny. Na osi płycin umieszczona jest główka aniołka, którego twarz okolona jest bujnymi lokami.
Fragment witraża – pojedyncza kwatera
Autor: nieznany
Datowanie: tysiąc sześćsetny rok
prostokątne szybki łączone ołowiem w drewnianej ramie (rama wtórna)
Witraż składa się z dwudziestu pięciu prostokątnych, łączonych ołowiem kawałków białego szkła z monochromatycznym, szarym rysunkiem, który przedstawia dwa uskrzydlone anioły trzymające tarczę herbową. Nad tarczą, pomiędzy aniołami, widnieje trupia czaszka. Poniżej tarczy wypisane są nazwiska zmarłych mistrzów - architektów i rzeźbiarzy .
To jeden z najstarszych zachowanych witraży okiennych z kościołów gdańskich.